27 May 2008, 06:35
Idaho Sharpshooterfive hours work...
spent a couple half days last week scrounging wheel weights. $30 per gallon bucket full at four different tire stores. Eleven buckets to show for the $$$ outlay.
Five hours and a forty pound bottle of propane later, I got 200 4lb ingots fluxed and cooling in the shed.
What an afternoon's work. I use a turkey cooker with an eight quart dutch oven.
Rich
DRSS
Knowledge not shared is knowledge lost...
27 May 2008, 07:39
Idaho RonI got a free bucket of WW from a friend with a shop. I haven't had a chance to melt it yet. Ron
Was that a 1 gallon bucket?? or 5 gallon bucket?
I knew the price was going up, but ??
29 May 2008, 10:31
Idaho Sharpshooterthe one gallon black buckets you see at tire shops.
75+ pounds worth. The competition is getting fierce here. I had three different shops tell me their WW suppliers are wanting the used ones back as trade-in for new. One guy said they told him his price for new would go up 50-cents a pound unless he had the used ones ready to go when he came by.
Rich
DRSS
Knowledge not shared is knowledge lost...
Heroic!

Hopefully we won't be relegated to ordering lead alloy from Midway. That would take some of the satisfaction out of casting.
30 May 2008, 00:05
mstarlingWonderfully successful way to spend a day. Congratulations!
Am down to my last 200 pounds of ingots. Going to have to bite the bullet and go see if I can locate some more. Really dread that with the way prices have been going.
30 May 2008, 08:42
Idaho SharpshooterI guess I'm lucky, my brother in St Louis county is paying $1 a pound, and gets to sort the sticky zinc ones out. I got about $275 in 246 4 pounders.
Rich
DRSS
Knowledge not shared is knowledge lost...
30 May 2008, 16:31
Lloyd Smalethose are 5 gallon pails. Youd never get 75 lbs of ww in a one gallon bucket.
quote:
Originally posted by Idaho Sharpshooter:
the one gallon black buckets you see at tire shops.
75+ pounds worth. The competition is getting fierce here. I had three different shops tell me their WW suppliers are wanting the used ones back as trade-in for new. One guy said they told him his price for new would go up 50-cents a pound unless he had the used ones ready to go when he came by.
Rich
DRSS
Knowledge not shared is knowledge lost...
30 May 2008, 20:10
Idaho Sharpshooteryou must not pile them very high. I weigh mine when I get home.
Rich
DRSS
Knowledge not shared is knowledge lost...